ارتباط DTC1000 دلتا و PLC دلتا ایرانی

ارتباط مدباس کنترلر دما دلتا DTC1000 و 14SS2 دلتا ایرانی
10 شهریور 1397
اشتراک گذاری
ارتباط مدباس کنترلر دما دلتا DTC1000 و 14SS2 دلتا ایرانی پی ال سی وان

ارتباط DTC1000 دلتا و PLC دلتا ایرانی

کنترلر دما دلتا مدل DTC1000 پرکاربرد ترین و اقتصادی ترین  Controller مدباس موجود در بازار ایران است . استفاده از آن می تواند در کنار PLC ها کمک بزرگی برای اندازه گیری دما در پروژه های مختلف باشد . این دما می تواند شامل انواع سنسور های دما و ترموکوپل ها شود .

داشتن جدول مدباس استاندارد برای آدرس های مختلف از بزرگترین ویژگی های DTC1000 است . یعنی شما دقیقا می دانید که چه آدرسی مربوط به چه ویژگی است . حتی برای تنظیمات شبکه مدباس ، نرم افزار مخصوص وجود دارد که می توانید مشخصات شبکه را از روی آن پیدا کنید . 

نام این نرم افزار DTCOM است . حالت Auto Detect آن باعث می شود که حتی اگر تنظیمات کنترلر را نمی دانید ، امکان این وجود دارد که با اتصال مبدل USB به RS485 ، خود نرم افزار بگردد و DTC شما را پیدا کند . آنوقت مشخصات شبکه را به شما نشان می دهد . 

حال از آن مشخصات می توان در هنگام اتصال به PLC دلتا ایرانی استفاده کرد . در جدول آدرس های مدباس کنترلر دما دلتا ، ما دو نوع آدرس داریم . Read و Write . یا فقط خواندنی و خواندنی و نوشتنی .

برای نمونه دما یا PV فقط خواندنی است . اما SV یا همان ست پوینت نوشتنی است . یعنی هم ما میتوانیم ببینیم که الان تنظیم ما روی چه عددی است و هم اینکه مقدار آنرا روی DTC رایت کنیم . 

کار رایت کردن به عهده PLC است . چطور PLC دستور رایت را انجام می دهد . پاسخ استفاده از دستور MODRW است که در مطالب آموزشی قبلی توضیح داده شده است . 

البته قبل از دستور رایت باید پیکربندی شبکه مدباس نیز صورت گیرد که معمولا این قسمت توسط wizard شبکه برای com2 انجام می شود . 

ما فقط مشخص میکنیم شبکه ما چه ویژگی هایی داشته باشد ، مثلا Ascii ، 7 , E ,1  .

بعد از اینکار نرم افزار خودش کد های مورد نظر رو به برنامه اضافه می کند . 

در مورد خواندن عدد حافظه مورد نظر باید به این نکته مهم حتما توجه کنید که بعد از اینکه مقدار مثلا دما DTC1000 با دستور MODWR خوانده شد باید با استفاده از دستور  مشابه این  MOV D1050 D20 . مقدار خوانده شده در یکی از حافظه های word پی ال سی دلتا ایرانی ذخیره شود . 

این کار در plc دلتا تایوان هم باید پیاده سازی شود .

 

خواندن 111 دفعه آخرین ویرایش در 11 شهریور 1397

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آمار

عضویت در خبرنامه

آیا می خواهید از مجموعه های آموزشی جدید ما و پروژه های صنعتی مطلع شوید؟ بنابراین در خبرنامه ما مشترک شوید

نگران نباشید ما از اسپم متنفریم!