دستور ZRST در PLC دلتا ایرانی

دستور ZRST در PLC دلتا ساخت ایران
06 شهریور 1397
اشتراک گذاری
دستور ZRST در PLC دلتا ساخت ایران پی ال سی وان

دستور ZRST در PLC دلتا ایرانی

در اینجا به بهانه معرفی PLC دلتا ایرانی به توضیحاتی در مورد دستور ZRST دلتا می پردازیم .  این سخت افزار ساخت ایران می باشد و به خوبی طیف وسیعی از API های نرم افزار WPLSOFT دلتا را پشتیبانی میکند . 

 

وقتی ما تعدادی از خروجی ها و یا مموری ها را بخواهیم با یک خط برنامه نویسی ریست کنیم ، باید از دستوری به نام ZRST استفاده کنیم . همانطور که در فیلم هم مشاهده می کنید ، این دستور در PLC دلتا ساخت ایران پشتیبانی می شود . 

فقط کافیست شما بعد از ZRST دو آدرس بیتی را نام ببرید . برای نمونه Y0 و Y5 . با این کار تمام خروجی ها از Y0 تا Y5 خاموش و یا OFF خواهند شد . 

این کار می تواند برای هر حافظه بیتی دیگر مثل مموری و . . . انجام شود . مثلا وقتی من  مینویسم  ZRST   M3   M14 به این معناست که با زدن پایه Enable از m3 تا m14 ریست خواهند شد . 

پس در اینجا دیگر نیاز نیست ما از چندین خط با دستور RST استفاده کنیم . 

نکته مهم در این روش این است که همه حافظه ها در بازه مورد نظر ریست خواهد شد و اگر برای نمونه در مثال اول شما نخواهید Y3 را ریست کنید چه باید کرد . 

جواب مشخص است . نمی توان از این روش استفاده کرد . حال اگر یک لحظه خاموش شدن و دوباره روشن شدن مشکلی برای سیستم ایجاد نمیکند می توانید بلافاصله بعد از دستور ZRST ، حافظه مورد نظر را دوباره SET کنید . 

و یا اینکه از همان ابتدا برای این موضوع فکر و برنامه ریزی کنید تا از این دست حافظه ها رو در شماره های خاصی قرار دهید تا مثلا به جای Y3 از Y5 برای خروجی مورد نظر استفاده کنید  . 

حال که قرار نیست این حافظه ریست شود ، پس ZRST شامل Y0 تا Y4 می شود و Y5 همچنان فعال می ماند . 

حتی بعد از اینکه با این مشکل مواجه شدید هم می توانید حافظه ها رو اصلاح کنید  . 

پرسشی که اینجا مطرح میشه این است که چطور می توان جای مثلا Y3 را با Y5 عوض کرد . پاسخ ساده است . 

ابتدا Y5 را کامل در یک حافظه ای که استفاده نکردید جایگزین می کنید . مثلا Y23 . بعد همه Y3 ها رو به Y5 منتقل می کنیم و در آخر همه Y23 ها رو به Y3 تغییر می دهیم . 

 

 

خواندن 100 دفعه آخرین ویرایش در 11 شهریور 1397

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آمار

عضویت در خبرنامه

آیا می خواهید از مجموعه های آموزشی جدید ما و پروژه های صنعتی مطلع شوید؟ بنابراین در خبرنامه ما مشترک شوید

نگران نباشید ما از اسپم متنفریم!